Vážení zákazníci,

V těchto chvílích došlo k aktualizaci jádra obchodu na novou verzi. Všechny účty byly migrovány do nové verze. 

Stále pracujeme na aktualizacích, ovšem vy můžete v klidu objednávat.

V případě problému nás neváhejte kontaktovat. Děkujeme za pochopení. 

close Zavřít

Jak fungují čističky na vodu?

Pití vodovodní vody patří mezi nejoblíbenější způsoby dodržování správného pitného režimu. A není těžké přijít na to proč. Co je jednodušší, než vzít čistou sklenici a natočit si vodu přímo z kohoutku? Nicméně, proces jejího zpracování už tak jednoduchý není.

Zdroj vodovodní vody

Vodovodní neboli kohoutkovou vodu získáváme z povrchových vodních zdrojů. Co to znamená? Mezi tyto zdroje řadíme řeky, rybníky, potoky a také moře. Ty sice v našich končinách nenajdeme, důsledek je však stejný jako u prvních tří příkladů. Takto získávaná voda je bez úpravy prakticky nepitelná. Přichází totiž do styku s mnoha nečistotami a dokonce neodbouratelnými látkami. Pesticidy, těžké kovy, medikamenty, průmyslové chemikálie, hormony či antibiotika. To je výsledek toho, že povrchové vody často fungují jako vody „odpadní“. Co s tím?

Úpravny vod

Aby voda byla zdravotně nezávadná, odpovídala hygienickým standardům podle § 1 vyhlášky č. 252/2004 Sb. a v neposlední řadě byla také chutná, je třeba, aby prošla úpravnami vod. Celý proces je velmi zajímavý ale také složitý.

Na počátku máme tzv. surovou vodu. Do té se nejprve přidá chemická látka zvaná koagulant. Ta způsobí sražení všech nečistot, které voda obsahuje, do formy těžších vloček. Následně voda protéká do usazovací nádrže. Zde těžké vločky klesají ke dnu a jsou odebírány jako kal. Dále jsou na řadě filtrační zařízení. A především filtry pískové, které vodu zbaví zbytku drobných mechanických nečistot.

Chlor

V případě kohoutkové vody hraje velmi důležitou roli také chlorové dezinfekce. Mimo eliminace toxických látek, zabraňuje také šíření vodou přenosných nemocí. Úplavice, žloutenka typu A, cholera, úplavice, břišní tyfus a mnoho dalších chorob se ve vodě může objevit. Chlor je proto pro pitnou vodu až životně důležitý.

S kohoutkovou vodou to není jen tak, co myslíte? Můžeme vás však ujistit, že voda v České republice odpovídá vysokým mezinárodním limitům.